Cztery książki i jeden serial w szkolnym klimacie - czyli witaj szkoło!

 Szkoła to bardzo wdzięczna sceneria dla thrillerów psychologicznych i horrorów. Bo czy nie ma lepszego miejsca dla psychopatycznego mordercy niż szkolne korytarze, zakamarki wciśnięte między pracownię chemiczną, a stołówkę czy też ciasne szatnie, do których nikt nie zagląda po godzinach funkcjonowania placówki? Przed wami cztery trzymające w napięciu książki i jeden serial, których akcja rozgrywa się w miejscach, gdzie atmosfera wiedzy i nauki powinna unosić się w powietrzu, a zamiast tego mają miejsce sytuacje mrożące krew w żyłach. Do tych szkół raczej nie chcielibyście chodzić. 






Karen M. McManus,

Ktoś z nas kłamie,

wyd. Zysk i Ska





Lekka, przyjemna lektura, która nie wymaga większego zastanowienia, ale z drugiej strony nie wzbudza też nadmiernych emocji, co biorąc pod uwagę, że jednak mamy do czynienia z zabójstwem nastolatka nieco drażni. 

Do bólu amerykańskie, licealne i w sumie to mogłabym napisać, że nic specjalnego, ale to, co autorka zrobiła z zakończeniem zdecydowanie dodaje gwiazdek - i jest jednym z tych nielicznych wyjątków, gdy naprawdę cieszę się, że nie rzuciłam książki w kąt, po pierwszych stu stronach. Takiego rozwiązania fabularnego naprawdę się nie spodziewałam i zdecydowanie dla niego warto sięgnąć po tę pozycję.

Podobno na podstawie książki powstał niezły serial – może nawet się skuszę, by sprawdzić, jak wypada w stosunku do książki.





Marcel Moss,

Seria Liceum Freuda,

wyd. Filia







Marcel Moss to autor-machina wydawnicza, który w bardzo krótkim czasie opublikował ponad dwadzieścia książek, w tym kilka cykli, stając tym samym w szranki z tak płodnymi pisarzami jak Remigiusz Mróz czy Max Czornyj. Jedną z serii polskiego autora jest Liceum Freuda, która jak do tej pory składa się z pięciu tomów: Nie wiesz wszystkiego, Wszyscy muszą zginąć, Nie wiesz nic, Nie wiesz dlaczego, Już nikt mnie nie skrzywdzi. Do zdecydowanych plusów tych książek należy zaliczyć fakt, iż autor nie boi się kontrowersyjnych tematów, bardzo bliskich życiu współczesnej młodzieży. Mimo iż moim zdaniem te książki są skierowane jednak do młodszych czytelników, warto sprawdzić czy aby w Liceum Freuda nie odnajdziemy naszych traum i koszmarów – tym bardziej, że to sprawna literatura gatunkowa, więc na brak rozrywki nie powinniśmy narzekać.       





Lucinda Riley,

Tajemnice Fleat House,

wyd. Albatros







Bardzo lubię książki Lucindy Riley, jednak sięgam po nie stosunkowo rzadko, gdyż zawsze przeraża mnie ich objętość (o siedmiotomowej sadze nie wspominając). Zawsze jednak gdy już po nie sięgnę, czytanie idzie mi stosunkowo szybko. Tak samo było i w przypadku Fleat House. Zagmatwana łamigłówka kryminalna, rozpoczęta zgonem ucznia, który wygląda na zwykły nieszczęśliwy wypadek, wciągnęła mnie do reszty. Brytyjski klimat, zgrabna narracja, niewiele wątków-zapychaczy - czego chcieć więcej? 



Annie Ward,

Klub kłamców,

wyd. Albatros







Macie ochotę na Wielkie kłamstewka, tyle że z nastolatkami w tle? Witajcie w elitarnej Falcon Academy, gdzie uczą się same bogate dzieciaki z “dobrych” rodzin. W tym wszystkim trzy kobiety - dwie matki, rywalizujących ze sobą uczennic i szkolna asystentka, uzależniona od leków. A wokół nich same sekrety, intrygi i tajemnice. Jeżeli podobała się wam historia opowiedziana przez Liane Moriarty, myślę, że i ta snuta przez Annie Ward przypadnie wam do gustu. Tym bardziej że autorka stosuje ten sam zabieg narracyjny - i na początku wiemy jedynie, że są dwie ofiary…  

Jedyne, do czego można by się przyczepić, to nieco zbyt cukierkowe zakończenie, ale czy w sumie wszyscy ostatecznie nie oczekujemy na happy end i żeby winni ponieśli zasłużoną karę?





Belfer,

produkcja oryginalna Canal + 








Jako dodatek pozostający w klimacie propozycji książkowych - jeden serial! Belfer to dwusezonowa produkcja Canal plus, która opowiada o losach nauczyciela języka polskiego Pawła Zawadzkiego, który w pierwszym sezonie, próbuje odnaleźć mordercę swojej nastoletniej córki, a w drugim zmaga się z konsekwencjami wydarzeń z pierwszego sezonu. Cóż, jeżeli mowa o koszmarze szkolnych korytarzy, zdecydowanie powinniśmy zwrócić swoje oczy ku drugiemu sezonowi, jednak ciężko oglądać go bez znajomości pierwszego, bo choć akcja jest osobną fabułą, zawiera wiele nawiązujących do niego niuansów. Jeżeli nie mieliście okazji zapoznać się z tym serialem - nadróbcie to, tym bardziej że producenci szykują już dla nas sezon trzeci, którego premiera ma mieć miejsce już za tydzień, 8 września! 


Komentarze

Popularne posty