10 oczekiwanych premier sierpnia



Jędrzej Pasterski, Wodnik - premiera 9.08, Wydawnictwo Czarne


(opis wydawcy)

Szczepan Turski jest doświadczonym psychologiem. Specjalizuje się w pracy z dziećmi.

Podejmuje się konsultacji na Roztoczu, w domu nad stawami Echo. Rodzice są zaniepokojeni wybuchami złości siedmioletniego Michała. Chłopiec twierdzi jednak, że widział śmierć swojego brata. Marcel utopił się parę lat wcześniej, a nad stawy prowadziła go tajemnicza postać. Żeby pomóc chłopcu, Szczepan próbuje rozwikłać tę zagadkę. Nie jest jedynym, który prowadzi śledztwo. Pewna młoda dziewczyna również zaginęła w okolicy, a jej historię próbuje opowiedzieć mieszkająca w Zwierzyńcu pisarka…  

Dlaczego wszystkie tropy prowadzą do lasu i kim jest mroczny wodnik znad stawów Echo?


Bardzo lubię serię z Niną Warwiłow, tym bardziej że bardzo duża część jej perypetii toczy się w bliskich mi okolicach, więc chętnie przeczytam również coś innego spod pióra Jędrzeja Pasierskiego. Spodziewam się solidnego, wielowątkowego kryminału i mam wrażenie, że się nie zawiodę.  



Mieczysław Gorzka, Poszukiwacz zwłok, premiera 9.08,  Wydawnictwo Czarna Owca


(opis wydawcy)

Nowy kryminał mistrza gatunku.

Komisarz Laura Wilk staje na czele grupy śledczej poszukującej brutalnego zabójcy nastolatek. To nie podoba się jej kolegom z wydziału kryminalnego. Mimo początkowych sukcesów, brak współpracy między policjantami komplikuje sytuację. Kiedy jeden ze śledczych zostaje zamordowany, komisarz Wilk uświadamia sobie, że problem jest o wiele poważniejszy, niż jej się początkowo wydawało.

Maciej Lesiecki, psycholog współpracujący z policją, jest tak uwikłany w walkę z traumami z dzieciństwa, że nie dostrzega niepokojących zdarzeń, które nagle pojawiają się w jego życiu. Powoli traci kontrolę i jest coraz bardziej zagubiony. Nieoczekiwanie otrzymuje propozycję od nieznajomej kobiety. Ma znaleźć zwłoki zaginionej przed wielu laty młodej dziewczyny. Przyjmuje to zlecenie wierząc, że dzięki temu rozwiąże wszystkie swoje problemy. A sprawa ta nie jest prosta i niesie ze sobą wiele zagrożeń.

Pomimo własnych problemów komisarz Wilk próbuje pomóc Lesieckiemu. Oboje wpadają w pułapkę. Muszą walczyć o życie w świecie, gdzie wrogowie pozostają wrogami, na przyjaciół nie można liczyć, a za rogiem czai się nieuchwytny zabójca.


Wstyd przyznać, ale jeszcze nie czytałam nic mistrza gatunku. I choć bardzo nie lubię takich górnolotnych określeń (nie, to nie kwestia zazdrości, gdyby ktoś mnie tak nazwał czułabym, że poziom żenady poszybował aż pod sam sufit), to słyszałam wiele dobrego o książkach autora i mam wrażenie, że przynajmniej w tym przypadku dział marketingu ma nieco racji. 



Piotr Borlik, Baltica, premiera 17.08, Prószyński i Ska


(opis wydawcy)

Witamy na pokładzie MF Baltica – tu zwykła podróż zmienia się w nieustającą zabawę. Uważaj jednak, by nie zatracić się w niej. Wystarczy chwila nieuwagi, a już nigdy nie zejdziesz na ląd.

Pasażerowie MF Baltica podróżują w różnym celu. Trójkę z nich łączy jednak coś więcej niż turystyczny rejs tym samym statkiem. Przykładny mąż, imprezująca studentka i starsza pani mają wrażenie, że umknęło im coś istotnego. Niedługo okazuje się, że ten brakujący element wspomnień może im uratować życie.

Prequel trylogii „Boska proporcja”, „Materiał ludzki” i „Białe kłamstwa” z komisarz Agatą Stec.



W pierwszym odruchu opis tej książki skojarzył mi się z serialem “1899”, a dopiero teraz po uważniejszym przeczytaniu opisu widzę, że to prequel - i teraz nie wiem: czytać? Czy najpierw brać się za trylogię? Ktoś pomoże?




Agnieszka Jeż, Pomroka, premiera 23.08, Wydawnictwo Luna


(opis wydawcy)

Zamiana Wrocławia na Mieroszów, małe przygraniczne miasto, to nie jest awans. Komisarz Sonia Kranz traktuje tutejszy posterunek jak poczekalnię, którą będzie mogła opuścić, gdy uporządkuje życie prywatne. Sprawa zamordowanej i zgwałconej młodej dziewczyny zmienia jednak wszystko. Czy to pojedynczy przypadek, czy kolejna ofiara w serii niewyjaśnionych napaści seksualnych sprzed lat?

Tropy się gubią, poszczególne wątki splatają w opowieść skomplikowaną jak losy tych ziem, na których po wojnie przestawiono zwrotnicę historii.


W zeszłym roku spędzałam miło czas w Krempnej w Beskidzie Niskim wraz z “W cieniu góry” autorki, więc teraz chętnie sięgnę po historię z innego regionu. Tym bardziej że i tytuł i okładka przemawiają do wyobraźni.  




Jarosław Molenda, Nienacki. Skandalista od Pana Samochodzika, premiera 22.08, Prószyński Media


(opis wydawcy)

Ojciec najsłynniejszego muzealnika-detektywa, odkrywca Skiroławek, określany mianem naczelnego pornografa partii. Arogant, który osiągnął sukces, po czym zaszył się na mazurskiej wsi, by stamtąd toczyć wojny z krytykami w Warszawie, nazywanymi przez niego „zatabaczonymi nauczycielami gimnazjalnymi z dawnej Kongresówki”. Prywatnie pogromca kłusowników i piratów drogowych. ORMO-wiec z powołania, „ortodoksyjny komunista” z zamiłowania, współpracownik bezpieki z wyboru, apologeta generała Jaruzelskiego i stanu wojennego. Konformista z kompleksem odrzucenia, autor paszkwili, ukrywający się pod pseudonimem Ewa Połaniecka, i taśmowy producent bestsellerów jako Zbigniew Nienacki. Człowiek zakłamany, uwięziony w szponach namiętności do nastolatek, papierosów i alkoholu. Po prostu skandalista od Pana Samochodzika.


Pisałam ostatnio o Nienackim przy okazji tekstu o wakacyjnych lekturach i choć nie jest to postać mi obca, z chęcią sięgnę po jego biografię.



Neal Shusterman, Żniwo. Żniwa śmierci. Tom 3, premiera 9.08, Uroboros


(opis wydawcy) 

Wyczekiwany! Pierwszy raz w polskim tłumaczeniu! Trzeci tom bestsellerowego cyklu Żniwa śmierci!

Wyspa Niezłomnego Serca zatonęła. Citra i Rowan zniknęli. Bezwzględny kosiarz Goddard rozpętuje masakry, łamie wszystkie przykazania kosiarzy i sięga po władzę absolutną.

Thunderhead milczy, a pogłosy Wielkiego Rezonansu ciągle wstrząsają Kosodomem.

Czy przetrwał ktoś, kto stanie do walki. Ktoś, kto będzie wystarczająco idealistyczny i… naiwny.

Czy w świecie, który miał być najlepszym ze światów, ludzkość zostanie unicestwiona przez system, który sama stworzyła?


To zdecydowanie hot pozycja książkowego świata, która przewija się ostatnio na wielu kanałach. Co prawda to, że na nią czekam jest tylko po części prawdą - ale dzięki reklamom tomu trzeciego, w końcu wciągnęłam dwie pierwsze do biblioteki na Empik Go i zamierzam się za nie zabrać w pierwszym możliwym terminie.




Jen Wilde, Oto jak kończy się świat, 23.08, Books4YA


(opis wydawcy)

Thriller YA, którego akcja rozgrywa się w elitarnej nowojorskiej akademii. Losy 17-letniej Waverly, która wraz z innymi uczniami zostaje zamknięta na balu maskowym – z mordercą pośród nich.

Waverly jest stypendystką, elitarni uczniowie nowojorskiej Akademii Webbera nigdy nie dają jej o tym zapomnieć. Przez większość lat ignoruje ich snobizm, ale zeszłego lata Waverly miała sekretny związek z córką dziekana, Ash, który zakończył się katastrofalnie, gdy Ash ją rzuciła i przeprowadziła się za ocean.

Dziś wieczorem odbywa się coroczna maskarada Akademii Webbera. Do elitarnego świata Akademii wkracza też Waverly, ale to nie splendoru pragnie, tylko Ash, a plotka głosi, że ta będzie na dzisiejszym balu. Waverly nie przegapi okazji, by zobaczyć ją ponownie – i przekonać ją do powrotu.

Podczas imprezy Waverly jest świadkiem morderstwa i odkrywa straszliwy spisek. Zanim zdąży zawiadomić władze, ogólnokrajowy blackout sprawia, że świat poza maskaradą pogrąża się w chaosie. Waverly musi teraz zdemaskować zarówno siebie, jak i plany dziekana, jeśli ma uratować Ash i jej koleżanki ze szkoły.


Kurczę czy po tym opisie warto w ogóle dodawać coś więcej?



Lauren James, Najbardziej samotna dziewczyna we wszechświecie, premiera 9.08, Uroboros 


(opis wydawcy)

Zaskakujący i trzymający w napięciu thriller sci-fi z zabójczym zwrotem akcji

Romy Silvers jest jedyną członkinią załogi statku podróżującego na nową planetę. Jest sama w kosmosie, dopóki nie dostaje informacji, że z Ziemi wystartował nowy statek z jednym pasażerem na pokładzie – chłopcem o imieniu J. Romy zaczyna wymieniać z J wiadomości, ale ze względu na odległość przesyłanie ich zajmuje miesiące. A jednak ta korespondencja tchnie nowe życie w jej świat. Tylko co tak naprawdę Romy wie o J? Z czasem okazuje się, że może istnieć coś gorszego niż samotność…


Owszem lubię motyw kosmosu, a fantastyka wcale nie jest mi obca, skłamałabym, gdybym napisała inaczej, jednak do wciągnięcia tej książki na listę 10 oczekiwanych premier sierpnia skłoniła mnie głównie okładka oraz ten fascynujący blurb – jestem niezwykle ciekawa czy zabójczy zwrot akcji będzie rzeczywiście taki zabójczy i czy Uroboros nie strzelił sobie tym opisem w kolano, podnosząc oczekiwania czytelników do “kosmicznego” poziomu.



Rob Franscell, Shadow man. True crime: Pierwszy w historii FBI portret psychologiczny seryjnego mordercy, premiera 9.08, Znak Koncept


(opis wydawcy)

Trzymająca w napięciu relacja o powstaniu pierwszego w historii FBI profilu psychologicznego, który pomógł złapać seryjnego mordercę.

25 czerwca 1973 roku z kempingu w Montanie ginie siedmioletnia Susie Jaeger. Ktoś rozciął tył namiotu i porwał dziewczynkę, gdy jej rodzina spała. Nikt nic nie widział, nic nie słyszał. Rozpłynęła się w powietrzu.

FBI rozpoczyna największą obławę w historii Montany. Czas mija. Gdy policja szuka śladów, agent specjalny Peter Dunbar uczestniczy w warsztatach w siedzibie FBI w Quantico w Wirginii. To tu rodzi się zupełnie nowy, przełomowy pomysł. Co byłoby, gdyby przestępcy na miejscu zbrodni zostawiali nie tylko odciski palców czy butów? Co, jeśli na trop może naprowadzić ślad psychologiczny?

Na prośbę Dunbara agenci FBI tworzą pierwszy w historii profil domniemanego sprawcy: UnSub, który porwał Susie Jaeger, a kilka miesięcy później dziewiętnastoletnią kelnerkę. Kiedy w końcu dochodzi do aresztowania podejrzanego Davida Meirhofera, przygotowany przez agentów profil pasuje do seryjnego mordercy jak ulał. A nowa dziedzina wiedzy zostaje nazwana  profilowaniem kryminalnym.




William Faulkner, Światłość w sierpniu, premiera 23.08, Znak Literanova



(opis wydawcy) 

Nowe, brawurowe tłumaczenie jednej z najważniejszych powieści na świecie

Lena jest w dziewiątym miesiącu ciąży i od czterech tygodni wędruje w poszukiwaniu ojca swojego dziecka. Do Jefferson trafia akurat w momencie, kiedy płonie dom panny Burden. Po miasteczku krążą rozmaite opowieści o Joe Christmasie, który mieszkał na terenie tej posiadłości. Nikt nie zna szczegółów jego życia. Mężczyzna ma białą skórę, ale podejrzewa, że w jego żyłach płynie czarna krew.

To podejrzenie determinuje całe jego życie.

W dusznej i przytłaczającej atmosferze małego miasteczka rozgrywa się historia, w której losy mieszkańców i OBCEGO łączą się ze sobą w najmniej oczywisty sposób. To uniwersalna opowieść o grzechu i naznaczeniu, o kondycji człowieka, jego pragnieniach, bólu i samotności. A także o niejasnej stronie, której istnienie w sobie podejrzewamy.

Powieść która wciąga, szokuje i nie daje o sobie zapomnieć

William Faulkner, laureat Nagrody Nobla, stawiany w jednym rzędzie z modernistami takimi jak James Joyce czy Virginia Woolf, stał się inspiracją dla pokoleń wielkich pisarzy, w tym choćby Alberta Camusa, Cormaca McCarthy’ego, Mario Vargasa Llosy czy Olgi Tokarczuk. Jest nie tylko mistrzem literackich obrazów obcości i niedopasowania, ale także autorem, którego język i sposób opowiadania historii wyprzedzały swoje czasy. Niezwykłe

eksperymenty narracyjne i językowe doskonale oddane w nowym przekładzie Piotra Tarczyńskiego podkreślają nowoczesność prozy Faulknera.


W ramach “zczytywania” klasyki, dodana do listy, tym bardziej że sierpień mamy i w tytule książki i tej listy. 



Komentarze

Popularne posty